| Kode Produk | LP2K0901BD |
| Nama Produk | TESYS K CONTACTOR 3P AC-3 440V 9A 1NC 24VDC COIL |
| Keterangan | TESYS K KONTROL DC SCHNEIDER ELECTRIC - LP2K0901BD |
| Brand | Schneider Electric |
| Rated Current | 9A |
| Pole Contact Composition | 1NC |
| Control Circuit Voltage | 24VDC |
| Motor Power kW | 4kW |
| Tipe | TeSys K |
| Ketersediaan Stok |
|
|
TeSys K reversing contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 9A/690V AC-3 (4kW@400V). It provides 24V DC coils, 2NC built-in auxiliary contacts, connection by screw clamp terminals. For operating rates until 600 cycles/hour in AC-3 and environments until 50°C, it procures reliability and durability to standard applications. Compact (90mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. With pre-wired reversing power connections, mechanical interlock (without electrical interlocking). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC), Green Premium compliant (RoHS/REACh). Range: TeSys Device presentation: Preassembled with reversing power busbar Control circuit type: DC standard Height: 58 mm Warranty (in months): 18 IP degree of protection: IP20 conforming to VDE 0106 Operating altitude: 2000 m without derating Instruction sheets: https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Instruction+sheet&p_File_Name=1378086_01A55-16.pdf&p_Doc_Ref=1378086_01A55 |
|
Free Ongkir Jabodetabek Menggunakan Kurir Toko Listrikkita
Chat untuk Stock
Rp.338.701
22%
KBN31EKT_WE
HOTEL KEY CARD SWITCH 16A 240V WHITE VIVACE E